
Dagens ETC
Akademiklinikens tunnelbanekampanj för skönhetsoperationer strider mot Internationella handelskammarens regler, skriver Reklamombudsmannens opinionsnämnd i ett beslut.
– Vi tolkar deras utlåtande som att kanalvalet spelat en avgörande roll i bedömningen, säger klinikens marknadschef Karl Lehmann.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar
Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Åtalen mot Joakim Medin ”en skandalös historia”

Kritik mot gårdsförsäljning: Onödigt krångligt

Utrikesministern om Medin: ”Naturligtvis bekymrade”

Åtal väcks mot Joakim Medin – riskerar 12 års fängelse

Martin Melins vredesutbrott mot pensionären: ”Små ängsliga människor som du”
