Dagens ETC
Socialdemokraterna gör ännu ett försök att stoppa vinstutdelning för skolföretag och tillsätter en ny utredning. Idéburna skolors riksförbund hoppas att förbudet blir verklighet.
– Äntligen. Vi välkomnar detta. Jag har slängt ett öga på direktiven, det ser bra ut, säger Håkan Wiclander, ordförande för Idéburna skolors riksförbund.
Det var i söndags som statsminister Magdalena Andersson (S) presenterade förslaget om att bland annat stoppa friskolor från att dela ut vinster till aktieägare. En ny utredning har tillsatts som ska undersöka möjligheten för det. S vill också att etablering av nya friskolor med religiös profil ska förhindras genom krav på att skolorganisationer ska ha ett allmännyttigt syfte.
Vill du fortsätta läsa?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela vintern
Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.