Ica-handlaren förstår kundernas ilska – ”Gör inga övervinster”
Ica-handlaren Mattias Kjellgren i södra Stockholm, uppmuntrar till dialog i bojkottstider och bjuder in till frågestund.
Bild: Zanna Nordqvist
Dagens ETC
Matpriserna skenar och kritiken mot de stora matvarujättarna blir allt mer högljudd. Under veckan har en uppmaning till butiksbojkott fått stor spridning på sociala medier.
I södra Stockholm vill den lokala Ica-handlaren Mattias Kjellgren istället uppmuntra till dialog och bjuder in till frågestund.
– Ingen vill ha det så här. Inte jag heller, säger han till Dagens ETC.
De stigande matpriserna har rört upp starka känslor. Enligt statistik från SCB ökade priserna i februari med nästan fyra procent jämfört med samma månad i fjol. Prisutvecklingen har fått regeringen att kalla till sig aktörer från livsmedelskedjan för samtal och på sociala medier uppmanas till bojkott mot stora matvarujättar som Hemköp, Ica och Willys.
”Är det krig mot konsumenterna ni vill ha så bring it on. Månglare!”
Så skriver en användare i Facebookgruppen för ovan nämnda bojkott som i skrivande stund samlat nästan 4 000 medlemmar.
”Märker när barnbidraget kommer”
Mattias Kjellgren, lokal Ica-handlare i södra Stockholm, tycker det är tydligt att kunder är pressade av de höga priserna.
– Folk har det tufft, allt har blivit dyrare. För ett halvår sedan började vi märka av när barnbidraget kommer. Då står barnfamiljer och väntar på att vi ska öppna klockan sju på morgonen, konstaterar han.
Det ekonomiska läget har fått Mattias Kjellgren att tänka om kring butikens utbud.
– När jag tog över butiken byggde vi en disk för lite finare varor. Det funkade inte alls. Idag lägger jag majoriteten av min tid på att ringa runt till leverantörer för att hitta överskottspartier. Det kan vara allt från salsiccia till risgrynsgröt, som vi försöker sälja så billigt som det går, säger Mattias Kjellgren.
Utanför Ica Bomben så bjuds det på kaffe och kaka till pratstunden.
Bild:
Zanna Nordqvist
När Dagens ETC är på besök i butiken har han bjudit in allmänheten till frågestund. Anledningen är den eskalerande prisdebatten och uppmaningen om butiksbojkott.
– Jag gick på magkänsla och testade att öppna upp för dialog istället för att det ska bli en massa aggressiva kommentarer på sociala medier.
Saknar debatt om villkor
Responsen på initiativet har varit positiv och flera kunder har tagit tillfället i akt att ställa frågor.
– Mycket handlar såklart om varför matpriserna är så höga. Men även frågor om bojkott av amerikanska varor och livsmedelsbolag med koppling till Ryssland har dykt upp, säger Mattias Kjellgren.
Han har förståelse för den pågående bojkotten men tycker samtidigt att man riskerar att dra alla butiker över en kam.
– Det man läser i sociala medier är att folk tycker att vi gör övervinster. Men vi är över 1 000 enskilda Ica-handlare som alla har olika villkor. Som liten närbutik är det jättetufft. Kostnaderna för el och hyra har stigit. Inköpspriserna har gått upp och i samma veva ska vi sänka priserna. Det håller inte till slut.
Samtidigt vill han inte sätta på sig någon offerkofta. Hans butik går inte särskilt mycket plus, men han tar ut en hög lön för egen del.
– Jag har det inte jättedåligt, nej, men så jobbar jag inte direkt bara 40-timmarsvecka heller. Det jag ändå vill lyfta är att man inte kan lägga skulden för prisökningarna på de små butikerna.
Parallellt med frågan om de höga matpriserna hoppas han att villkoren för livsmedelsindustrin kan föras upp på bordet.
– Vad ska en bonde tjäna? Vad ska den som plockar rödbetor tjäna? Hur ska alla vi som arbetar inom livsmedelsbranschen ha ett normalt och drägligt liv? Om vi ska satsa på produkter som är producerade i Sverige efter svenska lagkrav och villkor så kommer det att kosta. Den debatten saknas, säger Mattias Kjellgren.
Mattias Kjellgren säger att han ständigt försöker hitta saker från överskottslager för att sedan sälja så billigt som möjligt.
Bild:
Zanna Nordqvist
Kritisk till Ica-topparna
På plats i butiken är stammisen Malin Palfelt. Hon är oroad över de höga matpriserna, men tror inte att en bojkott är det rätta svaret.
– Handla måste man ändå göra till slut. Problemet är inte enskilda butiksägare som Mattias. Han måste kunna köpa in varor och ge sina anställda lön. Allt det kostar pengar, säger Malin Palfelt.
Snarare tycker hon att man bör rikta blicken uppåt i leden.
– Jag tror att vi måste ändra synsätt kring vad som är rimligt för dem som sitter högst upp att tjäna. Varför ska ICA-cheferna kunna plocka ut enorma vinster och flera miljoner i fallskärmar? Det är inte ens nere på golvet och jobbar, säger Malin Palfelt.
Det stora matsvinnet är också ett problem, anser hon.
– Behöver vi verkligen ha ett sådant överflöd av varor när vi kastar mat för miljontals kronor? Det kanske vi skulle börja med att se över.
Malin Palfelt tycker att kritiken bör riktas uppåt i leden.
Bild:
Zanna Nordqvist
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler.
Läs reglerna innan du deltar i diskussionen.
Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.