Hoppa till innehållet

ETC Göteborg

Här sänks farten i centrum

Linnégatan är ett av de stråk som kommer att omfattas av hastighetssänkningen, från 50km/h till 30 km/h.
Linnégatan är ett av de stråk som kommer att omfattas av hastighetssänkningen, från 50km/h till 30 km/h. Bild: Bild: Hanna Sistek

ETC Göteborg

Efter sommaren ska hastigheten i Göteborgs innerstad sänkas till 30 km/tim. Det har den rödgröna ledningen beslutat, för att förbättra miljön och säkerheten. – Vi vill skapa en mer levande stad, säger Ulf Kamne (MP).

Hastighetssänkningen rör gatorna inom vallgraven men också strax utanför, från Långgatorna, Haga och Vasastan till Heden. De större bärande vägarna som Parkgatan berörs inte.

BRA JOURNALISTIK ÄR INTE GRATIS

Vill se fler fotgängare

Kostar extra

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på ETC Göteborg!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln