Hoppa till innehållet

Högerextremism

Han varnar för fitnessfascismen: Lockar ensamma ledsna killar

Till innehåll

Dagens ETC

Under ett helt år levde Patrik Hermansson under cover i alt right-rörelsen. Nu har han lyckats med ännu en infiltration av extremhögern, som skildras i en ny dokumentär på SVT. Granskningarna har gjort svensken till en välkänd journalist – men också en måltavla. Efter ett möte i London kom hotet farligt nära.

Ett års infiltration leder fram till ett avgörande möte i Aten. Denna gång står Patrik Hermansson utanför och smygfotar när den wallraffande reportern Harry Shukman äter en dyr middag med företrädare för ett hemligt högerextremt nätverk. Vid bordet med vit duk sitter den Oxford-utbildade Matthew Frost som på sin sajt Aporia sprider rasbiologiska idéer maskerade som forskning. Med sig har han kompanjonen Erik Ahrens som är sociala medie-strateg för Alternative für Deutschland, AfD. Den tyska högerextrema influencern vill återinföra SS och, framför reporterns dolda kamera, skryter han om nära kopplingar till våldsamma nazistgrupper.

Vill du fortsätta läsa?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela vintern

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.