
Många med autism och adhd har svårt att få och behålla ett jobb på en arbetsmarknad som kräver allt mer stresstålighet, flexibilitet och social kompetens.
Bild: Stina Stjernkvist/TTDagens ETC
Personer med neuropsykiatriska funktionshinder, som adhd eller autism, har ordentligt mycket svårare än andra att klara sig på arbetsmarknaden utan att gå in i väggen och bli sjukskrivna. Det visar en undersökning från Attention.

Text
Vill du fortsätta läsa?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela vintern
Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Nya dödslistor sprids på sociala medier – kriminella hotas

Busch efter konkursbeskedet: ”Europa befinner sig i ett industrikrig”

Så minns vi pandemin: "Man ville inte överbelasta vården"

Klimatsmockan: Sverige mot 4,5 graders upphettning

Dagens ETC nominerade till Guldspaden för avslöjande om Dumpen och Impulskollen
