Hoppa till innehållet

Sverigedemokraterna

Gulan Avci efter SD-attacken: ”Jag är stolt medlem i SKMA”

Bild: Henrik Montgomery/TT

Dagens ETC

Hon gav inte offentligt Svenska kommittén mot antisemitism, SKMA, sitt stöd när Sverigedemokraterna kom med sina anklagelser. Men nu gör Gulan Avci (L) – själv medlem – det i Dagens ETC. Och förklarar varför SKMA behövs för att trygga judiska barn i svenska skolor.

Sverigedemokraterna har meddelat att man från och med nu ”betraktar SKMA som en politisk aktör, vars verksamhet till stora delar går ut på att opinionsbilda mot Tidösamarbetet i allmänhet, och Sverigedemokraterna i synnerhet”.

”Så kan vi inte ha det”

Varför har du inte kommenterat SD:s anklagelser?

Har det att göra med att det är känsligt att kritisera regeringens stödparti?

SKMA kallar sig en religiöst och politiskt obunden organisation. Är det korrekt? 

Men nu hävdar SD att SKMA skulle vara en partisk aktör som gärna kritiserar SD och Tidö men blundar för vad som sker i vänster- och islamistiska miljöer. Finns det något korn av sanning där?

Du är idag nationell samordnare mot utanförskap. Kan du berätta hur det vävs ihop med ditt engagemang mot antisemitism?

Vill du fortsätta läsa?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela vintern

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Relaterade artiklar

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.