Hoppa till innehållet

Göteborg

Fyra döms efter skottlossning mot Elbit systems i Göteborg

Polis vid israeliska företaget Elbit Systems, som är verksamt inom försvarsteknologi, i Göteborg. Arkivbild.

Polis vid israeliska företaget Elbit Systems, som är verksamt inom försvarsteknologi, i Göteborg. Arkivbild.

Bild: TT

Dagens ETC

I höstas inträffade en skjutning mot det israeliska försvarsföretaget Elbit systems lokaler i stadsdelen Kallebäck i Göteborg. En pojke i 13-årsåldern har sedan tidigare erkänt att han avlossat skotten. Tingsrätten dömer nu en 15-åring och tre män i 20-årsåldern för inblandning i attacken.

Men den som egentligen tros ligga bakom dådet har polisen ännu inte lyckats identifiera.

Kommentera

Inför ögonen på två poliser avlossade en 13-årig pojke skott mot det Israelkopplade Elbit Systems Sweden i Göteborg i oktober i höstas. Ingen person kom till skada. 

Fyra döms

Tidigare attentat

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.