Hoppa till innehållet

ETC Örebro

Färre kemikalier i lågenergihus

Barnen flyttade in i de nya lokalerna i augusti, men trots att allt är nytt känns inga starka dofter från material eller färger. Det beror på ventilationen.
Barnen flyttade in i de nya lokalerna i augusti, men trots att allt är nytt känns inga starka dofter från material eller färger. Det beror på ventilationen. Bild: Bild: Mirja Mattsson

ETC Örebro

Täta lågenergihus bidrar inte till fler kemikalier inomhus. Det visar ny forskning som har gjorts på förskolor i Örebro. – Det ser ljust ut för framtidens byggen av lågenergihus, säger Josefin Persson, doktorand i kemi vid Örebro universitet.

Karlslunds förskola i Örebro står klar sedan juni i fjol. Barn och personal flyttade in i lokalerna i augusti 2015.

Forskning visar bra resultat

Ett större luftombyte

”Nyckeln till en bra lärmiljö”

Städat bort elektronik

Vill du fortsätta läsa?

Bli prenumerant på ETC Örebro!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela vintern

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln