Hoppa till innehållet

magdalena andersson

Lena Mellin: ”Fan vad jag har varit med om mycket”

För fyrtio år sedan klev Lena Mellin in på Aftonbladets politikredaktion. Nu är hon aktuell med boken ”Det nya landet” (Mondial).

För fyrtio år sedan klev Lena Mellin in på Aftonbladets politikredaktion. Nu är hon aktuell med boken ”Det nya landet” (Mondial).

Bild: Felicia Nilsson

Dagens ETC

Hon har ätit middagar på tu man hand med Göran Persson i Sagerska palatset och suttit längst bak i bussen och skvallrat med Carl Bildt. Statsministrarna har varit Lena Mellins vardag i decennier.

Distansen har hållits med hjälp av en snyting då och då – och att politikjournalisten Lena Mellin skulle vara mäktigare än Magdalena Andersson, det förnekar hon.

– Jag kan ju bara påverka tanken.

Kommentera

Det var fest hos Olof Palme på Harpsund när dörren gick i baklås. Det var valåret 1985 och Lena Mellin fick klättra baklänges ut på en rosenspaljé på statsministerns sommarresidens. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.