Hoppa till innehållet

Hälsa

Ny modell ska ge bättre transvård

På tisdagen presenterade Socialstyrelsen en ny modell för att följa upp vård vid könsdysfori.

På tisdagen presenterade Socialstyrelsen en ny modell för att följa upp vård vid könsdysfori.

Bild: TT

Dagens ETC

Transvården har länge kritiserats för sina långa köer. Personer med könsdysfori kan behöva vänta upp till tre år för ett första vårdbesök. Nu har Socialstyrelsen tagit fram ett förslag på hur vården för patientgruppen ska förbättras.

På tisdagen presenterade Socialstyrelsen en ny modell för att följa upp vård vid könsdysfori, det vill säga att könsidentiteten inte överensstämmer med det kön man tilldelats vid födseln. I modellen ingår 23 indikatorer att mäta vid uppföljning av vården, som till exempel väntetider, behandling och psykisk hälsa. 

Viktigt att följa upp

Vill du fortsätta läsa?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela vintern

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.