
Madeleine Drake från Siljan News intervjuar Felicia Troedsson Friberg, lokal utställningsproducent.
ETC Media
Den pågående utställningen Befrielsen i Rättvik lockar många besökare och även skolklasser. En rad medier uppmärksammar utställningens sprängkraft. ”Vi har bara fått positiva reaktioner och besökarna verkar verkligen uppskatta utställningen”, säger Felicia Troedsson Friberg, lokal utställningsproducent.
Under rubriken ”Framför allt handlar det om glädjen i att man får vara människa precis hur man vill” beskriver Siljan News hur utställningen är uppbyggd: ”På de vita väggarna i konsthallen hänger runt 50 fotografier som spänner över fyra decennier av ETC:s grundare och konstnären Johan Jenny Ehrenbergs liv. Allt tar avstamp under 1983 då Johan blev Jenny i offentlighetens ljus, en tid som präglades av hot och hat. Utställningens unika bilder som är tagna av Hatte Stiwenius och Håkan Elofsson skildrar ögonblick runt om i världen och tar betraktaren med på en resa från en mörk tid för transpersoner till i dag.”
– På alla utställningsplatserna vi har varit på så har det varit väldigt mycket känslor och mycket tårar faktiskt, utställningen berör väldigt mycket och den kommer att förändra folks tankar och lämna spår och minnen, säger Nina Gergi som är projektledare för utställningen, till Siljan News.
Berättar om drivkraft
Tidningen berättar att en drivkraft för Johan Jenny Ehrenberg att göra utställningen är att få den rörelse som behövs för att få människor att vakna för att stoppa extremhögerns angrepp på människors rättigheter.
— Utställningen är viktigare än någonsin. Nu växer högerpopulismen i hela världen och man ser attacker mot hbtq-rörelsen, rasistiska attacker och så vidare och ofta riktas det yttersta hatet mot transpersoner. Så att stå upp för alla människors lika värde känns viktigare än någonsin, säger kommunikationschef Rebecka Bohlin, till Siljan News.
Skolklasser strömmar till
Den lokala utställningsproducenten Felicia Troedsson Friberg har bjudit in skolklasser från högstadiet och gymnasiet att besöka konstutställningen. I en uppföljande artikel intervjuar Siljan news bildlärare Alexander Juhl som tycker utställningen är så pass relevant att han valt att koppla ihop skolarbete med ett besök i konsthallen för alla nior i Rättvik.
— Vi har haft två klasser hittills som sett den och det har varit elever som stannat kvar efteråt och ställt frågor till Felicia och jag har sett hur vissa elever verkligen lyssnade och tog till sig det som sades, säger Alexander Juhl till Siljan News.
– Niorna kommer att jobba med en uppgift kopplat till den här utställningen efter besöket också, förklarar Juhl.

Tidningen Dalabygden har publicerat en text med rubriken ”Utställning i Rättvik om Johan Jenny väcker känslor”. Tidningen uppmärksammar bland annat att Johan Jenny mötts av kärlek och glädje de senaste åren, som transperson: ”Bemötandet blev ett helt annat än 1983. Något av skilda världar.”
Konstrecension med uppmaning
Falu-Kuriren bevakar Befrielsen genom publicering av en längre konstrecension, med rubriken ”Så blev Johan till Jenny”. Recensenten Maria Backman skriver: ”Från början ser vi svart-vita bilder på Johan Jenny, smal, med halvlångt hår, poserande framför kameran, en självmedveten ung person som gör ett sårbart, eller ömtåligt, intryck.”
Utställningen beskrivs i texten som ett slags hybrid mellan dokumentärfoto och journalistik och i någon mån konstfoto. Texten avslutas med en uppmaning: ”Ja, gå och se utställningen, den är sympatisk och öppen och framför allt – läs texterna som är den större behållningen.”

Många vill berätta
Felicia Troedsson Friberg är glad över att utställningen fått så pass mycket medial uppmärksamhet – och att så många människor söker sig till konsthallen för att se den.
– Det har varit ett bra flöde med besökare och många som vill berätta om sina egna historier eller anhöriga som är trans. Vi har bara fått positiva reaktioner och besökarna verkar verkligen uppskatta utställningen.
Hon ser fram emot att Johan Jenny kommer till Rättvik den 10 april för att föreläsa.
– Jag tror det kommer många till föreläsningen!
- Utställningen i Rättviks konsthall pågår till 27 april.
- 10 april föreläser Johan Jenny Ehrenberg. Inträdet är gratis men anmäl dig gärna här: etc.se/befrielsen
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Just nu i Malmöhuset: Kan vi hitta ett ännu snyggare golv?

Så parerar du effektavgifter: ”Ökar intresset för smart termostat”

Crowdfundare bjöds in till bygget i Malmö: ”Väldigt positivt”

Oväntat stort intresse för ETC Bilpool

ETC El lanserar elbilspool – bli medlem och kör på solkraft
