
ETC Byggs projektledare Martin Palm berättar om vad som händer på bygget just nu, som de sista justeringarna i beställning av solceller till tak, fasad och balkonger.
Bild: Foto: Rebecka Bohlin och Algirdas Vaickelionis/ Cranbalt (montage)ETC Bygg
Det är mindre än ett år tills höghuset i biobaserade material i Malmö ska stå inflyttningsklart, och mycket arbete återstår. ”Just nu väljer vi montör av sprinklers och beställer solceller”, berättar projektledare Martin Palm.
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Nu sätter ETC Sol ”spaden i marken” i Hultsfred

Byggbranschens intresse ökar för ETC Bygg:s klimatarbete

ETC Bygg på Maktlistan 2025: ”Klimatpionjär och komet”

ETC:s möteslokal mitt på Södermalm kan bokas av föreningar

ETC Odla förbereder för pop-up-butik i Stockholm
