Lottie Winnerhed: Vi vill visa att solparken är mer än ett energiprojekt. Det är ett kulturhus där teknik, odling, arkitektur och mathantverk möts.
ETC Solpark
En höjdpunkt 2025 – som började med en galen idé – tänker verksamhetschef Lottie Winnerhed tillbaka på med särskild värme. Hur kan säsongen i övrig sammanfattas? Det har varit ett väldigt roligt år med tusentals besökare, nya satsningar och ett allt större lokalt genomslag.
Läs hela texten på etcsolpark.se
Gratis läsning, ingen inloggning krävs
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
”Jag flyttar inte till Malmö, jag flyttar till ETC Bygg” – nu bor de första hyresgästerna i vårt höghus
Sista arbetsdagen innan första hyresgästerna flyttar in – stressigt? Självklart!
ETC Solpark laddar för Solfest – hållbarhet, kunskap och gemenskap
Video: Klimatet eller plånboken? Brf Kaprifolen löste dilemmat
Brf Kaprifolen valde ETC El: ”Bra för plånboken och klimatet”