Hoppa till innehållet

Ekonomi

Prylar görs för att gå sönder

”Det står ingenstans i manualen, men en telefon är inte avsedd att vara mer än 18 månader”, säger Kyle Wiens från företaget Ifixit.
”Det står ingenstans i manualen, men en telefon är inte avsedd att vara mer än 18 månader”, säger Kyle Wiens från företaget Ifixit. Bild: Bild: Hossein Salmanzadeh/TT

Dagens ETC

En glödlampa kan tekniskt sett lysa i 110 år – ändå konstrueras den för att gå sönder. Den ”planerade urmodigheten” som innebär att varornas livslängd medvetet förkortas blir alltmer utbredd –och det är långt ifrån bara det kritiserade företaget Apple som använder metoden.

I december i fjol medgav Apple till slut något som det spekulerats om länge – att uppdateringar av programvaran avsiktligt saktade ned äldre Iphone-modeller.

Gamla anor

Marknadsföringstrick

Smarta telefoner förvärrar

5 produkter som är gjorda för att krascha

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser