Norska Aker BP ska köpa Lundin Energys gas- och oljetillgångar, vilket Dagens ETC rapporterade i januari. Men för att affären ska gå i lås ska den godkännas av de båda företagens bolagsstämmor, i veckan och nästa vecka. Nu uppmanar tjugo sudanesiska och europeiska organisationer aktieägarna att ändra villkoren för köpet.
Bakgrunden är att affären kan innebära att Lundins ägare slipper undan kommande krav på ersättning för de folkrättsbrott som oljebolagets grundare Ian Lundin och den tidigare vd:n Alex Schneiter står åtalade för. Nu måste Aker BP avsätta medel för detta, anser de tjugo organisationerna. Till undertecknarna hör Swedwatch som granskar människorättsbrott.
– Efter affären saknar Lundin Energy medel att gottgöra de som drabbats i Sydsudan. På så sätt kan företaget undgå ansvar för sin inblandning och genom köpet möjliggör Aker att det här kan ske, säger Olof Björnsson, researcher på Swedwatch, i ett pressmeddelande.
Hundratusentals på flykt
Enligt åtalet mot Lundintopparna bidrog bolagets verksamhet i södra Sudan mellan 1999 och 2003 till det folkmord som enligt frivilligorganisationen European Coalition on Oil berövade 12 000 människor livet och drev hundratusentals på flykt.
– Aker BP borde agera för att säkerställa att bolaget stöttar, inte förnekar, rätten till upprättelse och rättvisa för de som drabbats, säger Olof Björnsson.
Lundin lämnade Sudan 2003 och idag är bolagets oljeverksamhet koncentrerad till Norge. I januari ifjol la bolaget beslag på 19 av 61 licenser för oljeborrning på nya platser på norskt vatten, mer än något annat bolag.