Hoppa till innehållet

Djurrätt

Debatt: Sparförslag försämrar för djur som används i djurförsök

Försöksapa på Smittskyddsinstitutets aphus i Solna. Arkivbild.

Försöksapa på Smittskyddsinstitutets aphus i Solna. Arkivbild.

Bild: Claudio Bresciani/TT

Dagens ETC

Djurskyddslagen slår fast att djur ska skyddas från onödigt lidande. Detta gäller dock inte djur som används i djurförsök. Så länge försöket är godkänt av en etisk nämnd anses inte lidandet som onödigt.

Tyvärr finns det omfattande problem i prövningen − problem som nu riskerar att växa sig större efter ett förslag från Jordbruksverket.

Det här är en debattartikel.
Det är skribenten och inte Dagens ETC som står för åsikten.
Kommentera

Djurens rätt har under lång tid framhållit att prövningen i de svenska djurförsöksetiska nämnderna har stora brister och behöver förbättras. Flera forskningsrapporter bekräftar den bilden. Trots det får nästan alla projekt där djurförsök ingår djurförsöksetiskt godkännande i Sverige. 

Projekt som är dåligt utformade, där det inte redogörs för alternativa metoder, eller som baseras på metoder som är kända för att inte ge tillförlitliga resultat, fortsätter att godkännas. 

De sökandes önskan att slippa betala prövningsavgift för flera ansökningar har lett till omfattande och svåröverskådliga ansökningar. Jordbruksverket lyfter att detta utgör en allvarlig risk för att djurskyddet åsidosätts. Samtidigt har myndigheten fått kraftigt minskade resurser för arbetet med att vägleda och stötta de djurförsöksetiska nämnderna i deras uppdrag.

Omedelbara åtgärder måste vidtas för att råda bot på dessa allvarliga problem. Istället ligger nu ett förslag från Jordbruksverket på regeringens bord om att ändra lagstiftningen så att myndigheten själva ska få besluta om att lägga ner en del av de djurförsöksetiska nämnderna. Detta riskerar att ytterligare öka arbetsbördan för de återstående nämnderna. Av förslaget framgår inte hur de ska säkerställa att det inte kommer att innebära ett försämrat djurskydd. 

EU:s djurförsöksdirektiv har målsättningen att alla försök på levande djur för forskning och undervisning ska ersättas så snart det är vetenskapligt möjligt. Den målsättningen är inte valfri; Sverige har tillsammans med resten av EU förbundit sig att arbeta för att uppnå det resultatet. I direktivet framgår också att djurförsök inte får användas när det finns motsvarande djurfria metoder. 

Djurens rätt uppmanar regeringen att se till att det görs en heltäckande konsekvensbeskrivning för förslagets effekter på djurskyddet och att det tas fram en därtill kopplad plan för hur djurskyddet upprätthålls och förbättras, innan regeringen tar ställning till Jordbruksverkets förslag om ändrad lagstiftning.

Det minsta vi kan begära för alla dessa djur är ett säkert prövningssystem. 

Vidare föreslår vi att det inte ska vara möjligt för den sökande att själv avgöra hur omfattande en ansökan får bli. Det behöver finnas tydligare ramar för detta. Att förändra hur avgiften för prövning bestäms är ett sätt att skapa ett tydligare ramverk och ta bort det ekonomiska incitamentet att slå ihop eller utöka omfattningen på ansökningar.  

De djur som utsätts för djurförsök kan tvingas leva hela sina liv i smärta och sjukdom, innan de dör av försöken eller avlivas när de är slutförda. Det minsta vi kan begära för alla dessa djur är ett säkert prövningssystem. 

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.