Krig i Europa, Trumpsegrar och transatlantiska länkar som spricker i direktsändning. Tullkrig och barn som skjuter ihjäl varandra på öppen gata. Sverige är inte i krig men det råder inte heller fred, hävdade statsministern i Sälen i början av året. Ulf Kristersson (M) har onekligen en hel del att tampas med. Men den största krisen står Henrik Landerholm – hans egen barndomsvän, tillika handplockade säkerhetsrådgivare – för.
De vattentäta skott som Kristersson försöker måla upp visar sig nu vara lika obefintliga som i en läckande kanot.
Sedan skandalen med Henrik Landerholms slarv med säkerhetsklassade handlingar briserade, har Ulf Kristersson gjort allt för att distansera sig. Han visste inget. Han hade ingen information. Det här hanteras av den opolitiska delen av regeringskansliet. Men de vattentäta skott som Kristersson försöker måla upp visar sig nu vara lika obefintliga som i en läckande kanot.
Presschefen hjälpte till
När det avslöjades att Henrik Landerholm glömt de hemliga handlingarna på Gällöfsta kursgård försökte han krishantera genom att skriva ett inlägg på plattformen X där han tonade ned allvaret och spred vad som enligt åtalet är direkta lögner om vad som hände.
Nu kan Dagens Nyheter avslöja att statsministerns presschef Siri Steijer, en av Ulf Kristerssons allra närmaste medarbetare, hjälpte till att ta fram det meddelandet. I ett sms till Dagens Nyheter bekräftar hon att hon ”hjälpte Henrik Landerholm att föra samman olika delar av en text som han beslutat lägga ut på X, med synpunkter och inspel från olika experter på regeringskansliet”.
Bisarra svaret: ”Liksom bobom”
När åtal nu är väckt mot Henrik Landerholm för vårdslöshet med hemlig uppgift och förundersökningen har blivit offentlig, blir det svårare för regeringskansliet att försöka kontrollera och tona ned bilden av vad som skett.
I förhören blir det tydligt att Henrik Landerholm aldrig tagit det här på allvar. Inte slarvet. Och inte jobbet överhuvudtaget. Han kan inte svara på varför han ens tog med de säkerhetsklassade handlingarna till konferensen på Gällöfsta och skyller på den höga arbetsbördan.
”Mitt arbete under de här sista två och ett halvt åren har varit ett fruktansvärt flöde av information både av hemlig och annan karaktär”, säger han i förhör samtidigt som han menar att det inte var ”liksom bobom” att papprena blivit kvar. Och rutiner är inte riktigt hans ”bread and butter”.
Tjänster och gentjänster
Henrik Landerholm är en del av en borgerlig elit inom statsapparaten. Han har seglat från topposition till topposition. Hur han har gjort jobbet och vad han kan har inte varit så viktigt. Det finns alltid någon nära vän där uppe som kan fixa ett nytt jobb och rädda honom om skiten träffar fläkten. Nu råkar den nära vännen också vara statsminister. Ulf Kristersson.
Henrik Landerholm är inte van vid att själv behöva ta ansvar. Det har han inte behövt.
Henrik Landerholm är inte van vid att själv behöva ta ansvar. Det har han inte behövt. Och även nu har vännens och statsministerns närmaste medarbetare alltså stått till förfogande för att städa upp.
Ulf Kristersson har inte heller tagit det här på tillräckligt allvar. Men nu när det här har blivit en sak för polis och domstol hoppar allvaret upp och slår honom i ansiktet. Och nu är det nog slut, både på tjänsterna och gentjänsterna och på Ulf Kristerssons möjligheter att hålla den här skandalen, eller rättare sagt brottsligheten, ifrån sig.
Läs mer:
Henrik Landerholm är Herr Handplockad
Henrik Landerholms avgång ska rädda kompisen Ulf
Statsministern duckar frågor om Landerholm: ”Glider undan”