Under de senaste åren har situationen i Sydafrika ständigt försämrats under ANC:s ledarskap. Korruptionen slår nya rekord, ojämlikheten ökar, våldsbrottsligheten är enorm och energin räcker inte till. Varje dag under de senaste åren har elnätet stängts av sex till åtta timmar.
Nu har väljarna givit partiet underkänt och ANC måste gå samman med minst ett annat parti för att kunna utse regering.
Det finns tre alternativ:
#1
Att söka koalition med Democratic Aliance, DA, som är landets nästa största parti med cirka 22 procent av rösterna. Men DA är fortfarande en symbol för det vita Sydafrika, och innehåller en brokig samling av partier, från högerextremister, via kapitalet till vänsterliberala. Stommen inom ANC skulle se det som ett misslyckande och svek om man gjorde upp med DA.
#2
Att gå samman med MKP, den avsatte mutåtalade förre presidenten Jacob Zumas nybildade parti som fick 15 procent av rösterna. Zuma kommer att ställas inför rätta för synnerligen grova mutbrott, bland annat anklagas han för att sålt ut statsintressen för miljarder kronor till den indiska finansfamiljen Gupta. Dessutom åtalas han för att ha använt det statliga el- och energibolaget Eskom som sin egen plånbok. Jacob Zuma kommer dessutom inte att acceptera ett samarbete med den sittande presidenten Cyril Ramaphosa.
#3
Samarbete med EFF, Economic Freedom Fighters, under ledning av ANC:s ungdomsförbunds tidigare ordförande Julius Malemba. EFF driver nationaliseringar av privata företag tillsammans med krav på att alla migranter ska kastas ut ur Sydafrika. Dessutom initierar partiet hatkampanjer mot hbtq-organisationer som har en stark ställning delvis beroende på Sydafrikas unikt öppna konstitution. Både MKP och EFF vill skriva om konstitutionen, medan ANC och DA håller mot. EFF fick knappt 10 procent i valet och på de platser där partiet är verksamt är korruptionen mycket stor.
Samarbete med Ryssland
Utrikespolitiskt kräver MKP och EFF ett betydligt närmre samarbete med Ryssland och att en rad avtal med väst sägs upp. Något som skulle kunna bli mycket dyrt för den hårt pressade industrin och den export och import landet har idag. Man öppnar för att stödja Ryssland – i utbyte mot exempelvis billig olja och kärnkraft.
Energisituationen är mycket bekymmersam. En mycket liten, men spirande grön rörelse arbetar för sol- och vindkraft, vilket skulle vara mycket betydelsefullt för landet. Idag kommer 90 procent av Sydafrikas energi från kol och landet släpper ut lika mycket växthusgaser som resten av Afrika tillsammans. Kolgruvorna och kolkraften är dessutom grunden till den enorma korruptionen i landet.