Varuhuset.etc.se
torsdag 18 mar
Veckans ledare

Vapenexporten saknar legitimitet

Ledarstick

Ingen abortturism

Debatt

Dags för konkret handling

200 000

Vapenhandeln ökar

Rapporter

Inlägg om Rut

Kalendarium

ETC:s nyhetsbrev

Missa inte våra uppdateringar! Prenumerera på ETC:s nyhetsbrev. Skriv in din epostadress nedan.


Namn:

E-postadress:


”Stoppa FRA!”

2008-06-18

Tidigt på onsdagens morgon, en timme innan ledamöterna skulle ha röstat om FRA-lagen, samlades hundratals demonstranter utanför riksdagen i Stockholm. Där fanns ett allvar. Många hade klätt sig i vitt, på uppmaning av den inbjudan som skickats ut via Facebook; det sociala nätverket har en lång nystartade grupper som uteslutande handlar om FRA-lagen, om att den måste kvävas i sin linda. De som demonstrerade kom från alla möjliga politiska läger, vänster som höger. Lars Ohly hade bytt den rutiga skjortan mot en vit. Journalistförbundets ordförande Agneta Lindblom Hulthén gestikulerade vilt.
Storögt rapporterar de stora medierna om denna samling. De vaknade sent, först när det redan blåst upp till FRA-kritisk orkan på diverse bloggar, sajter och forum. Motståndet kom från den digitala världen.
Isobel Hadley-Kamptz skriver på sin liberalt färgade blogg ”att hela den samhällsinriktade bloggosfären har rest sig som en man (med vissa, ytterligt få undantag), och skriker, vädjar om det vansinniga i förslaget”. Hon fortsätter: ”Nu på sistone har till och med modebloggarna slutit upp kring uppmaningen att alla bör bära vitt på onsdag, för att markera sitt missnöje med lagen. Nu väntar vi bara på att handarbetesbloggarna berättar hur man snabbt och enkelt slöjdar sig en egen foliehatt så är enigheten total.”
Det är en överdrift, men bara en lätt sådan, för missnöjets omfattning har tagit de politiska och mediala etablissemangen helt oförberedda – mycket för att det kommer underifrån.
”Det har skrivit tusentatals bloggar om hur vansinnigt förslaget är. Att inte alliansregeringen förstår att det är ett uttryck för något viktigt övergår mitt förstånd”, bloggar Björn Wadström.
Borgerliga riksdagsledamöter som vacklat mellan personlig övertygelse och vinande partipiska har översköljts av mejl, till exempel från bloggaren Trottens betraktelser, som skriver att han försökt tala till ”deras sunda förnuft” och uppmanat dem att ”visa lite ryggrad”.
Ett annat exempel på att detta motstånd inte bara kommer från några få, röststarka bloggare: En vecka efter att hemsidan för Nätverket Stoppa FRA-lagen lades upp den 9 juni, hade den haft osannolika 350 000 unika besökare, som bidragit med flera tusen länkar till vidare diskussion och aktivism.


Skriv ut | | RSS | |




Fler artiklar i samma kategori





Veckans omröstning

Vad tycker du om RUT?
Bra, alla kan behöva hjälp med städningen
Dåligt, skattepengar borde läggas på annat
Vet inte


Se resultat

Tidigare omröstningar
Utebliven tidning?

 

Textarkivet
  
Frihet

 

Dagens Arena

 

Stefan Sundströms nya skiva

 

Marknadsmyter av Daniel Ankarloo

 

Gör din egen el med ETC

 

ETC-chili

 

ETC:s Bloggportal

Ansök om att få vara med i denna lista via detta formulär. Om du vill rapportera en blogg med stötande innehåll så kan du skicka oss ett mejl.


 

 


ETC ansvarar inte för det som skrivs på dessa bloggar

Lily of the valley

 

Ordfront

 

KulturStan