Mikael Wiehe
fredag 3 sep
Veckans ledare

Bonus och bidrag blev fiasko

Ledarstick

Valfläsket

Debatt

SJ – vart tog du vägen?

Många missnöjda med sommarjobbet

Kina hårdsatsar i Sydamerika

Life during wartime

Ge fan i min personliga integritet

Kalendarium

ETC:s nyhetsbrev

Missa inte våra uppdateringar! Prenumerera på ETC:s nyhetsbrev. Skriv in din epostadress nedan.


Namn:

E-postadress:


15 000 för blodiga lakan

2008-02-08

Mödomshinnan finns inte. Ändå lever myten kvar och på kliniker runt om i Sverige sys unga kvinnors kön ihop för att blöda på bröllopsnatten. Kostnad: 15 000 kronor.  

Akademikliniken i Stockholm är Skandinaviens största privata plastikklink och en av dem som utför så kallade hymenrekonstruktioner. Det är ett ingrepp som innebär att flikar i slidan sys ihop för att skapa en blödning på bröllopsnatten.
– Man klipper av de flikar som finns i slidan och syr sedan ihop dem med en tråd som löses upp av sig självt. Målet är att de ska växa ihop och skapa som en sårskorpa som kan brista och ge en blödning, berättar plastikkirugen Jan Jernbeck, på Akademikliniken.
Han säger också att operationen bör göras så nära inpå bröllopet som möjligt, helst samma vecka.
– Då ökar chansen att det blöder. Men jag kan aldrig ge några garantier. Jag rekommenderar alltid kvinnorna att ha med sig en nål som de kan rispa sig själva med. Som en plan b.
Vid Akademikliniken kostar ingreppet 15 000.

Jan Jernbeck uppskattar att han gjort ett hundratal rekonstruktioner av mödomshinnan under sin 17 år vid kliniken. Han säger att fenomenet ökat något på senare tid och att han idag opererar en kvinna i månaden, i genomsnitt. Jernbeck vet inte om dessa kvinnor är nöjda eller inte. Akademikliniken gör nämligen ingen uppföljning av ingreppen.
– Kvinnorna vill inte ha någon uppföljning. De vill inte kännas vid detta i efterhand, säger han.
Därför vet han inte om några av kvinnorna har fått komplikationer efter operationen. Han säger att det är liten risk för infektioner efter detta ingrepp men kan inte garantera någonting.
– Nej, ingenting är riskfritt, men det är en otroligt liten risk rent medicinskt.

Jan Jernbeck säger att han helst skulle vilja slippa utföra dessa operationer. Han kallar det ett ”fruktansvärt onödigt ingrepp” och säger att ingen skulle vara gladare än han om efterfrågan försvann. Däremot har han inte funderat på att neka någon operation av etiska skäl.
– Jag har inga moraliska betänkligheter kring detta. Kvinnorna som kommer till mig är jätterädda för att bli utfrysta ur släkten eller ännu värre bli skadade på något vis. Jag försöker hjälpa individen och kan inte säga nej när en individ står framför mig. Detta kan ju faktiskt rädda deras liv.
Men känner du aldrig att du underlättar för en tradition som du själv tycker är felaktig?
– Nej tvärt om. Jag upplyser varje tjej om att jag tycker det är fel och så långt ifrån jämställdhet man kan komma. Jag kräver alltid att dessa tjejer inte får föra denna tradition vidare till sina egna barn.
Har någon tjej ändrat sig efter att ha pratat med dig och skippat operationen?
– Det har jag inte tänkt på, men det vore ju underbart. Kanske att någon som jag rekommenderat att komma närmare bröllopet sedan struntat i det. Jag vet inte.
Har du aldrig rekommenderat tjejerna att strunta i operation och istället använda din plan b, det vill säga sticka sig med en nål, som plan a?
– Man kommer inte hit för att man tycker detta är kul. De som kommer har redan bestämt sig. Men jag är aldrig pådrivande. Jag ber dem vara kreativa och hitta andra lösningar, men ofta har de redan bestämt sig för operation när de väl kommer hit.
Har du tagit intryck av dem som säger att endast en minoritet blöder vid första samlaget?
– Jag har inga siffror men detta är ju bara ett argument för att inte operera. Det borde ju lugna kvinnor, om det normala är att inte blöda.

Linnea Nilsson

Läs också Mödomshinnan är en myt och "Hjälp kvinnan med hennes kärlekssorg"



Skriv ut | | RSS | |


 

  1. Av: Cowboyen.

    Dagens unga kvinnor saknar lite fingerfärdighet. Forntidens kvinnor hade inte möjligheten att springa till vårdcentralen. De måste ha löst problemet på något sätt. Kanske lite tomatsås var en bra ingrediens för att mannen ej skulle klaga på sin unga hustrus otillräcklighet.



       8 februari 2008, 13:32   




Fler artiklar i samma kategori





Prova Camino!

 

Reklam: ecoshopping.se

 

Textarkivet
  
Frihet

 

Dagens Arena

 

Stefan Sundströms nya skiva

 

Marknadsmyter av Daniel Ankarloo

 

ETC-chili

 

ETC:s Bloggportal

Ansök om att få vara med i denna lista via detta formulär. Om du vill rapportera en blogg med stötande innehåll så kan du skicka oss ett mejl.


 

 


ETC ansvarar inte för det som skrivs på dessa bloggar

Kloka hem

 

Ordfront

 

KulturStan